RANDEVU AL
ZİRKONYUM
Tedavisi HakkındaBilgi Almak
İster misiniz?

Zirkonyum porselenler beyaz renkli zirkonyum metalinin üzerine yapılan porselen dişlerdir.

 

Son dönemlerde zirkonyum dişler , çok tercih edilen tedaviler arasındadır. Kullanılan porselen zirkonyum adı verilen bir metalin üzerine kaplanmaktadır. Bu metalin en önemli özelliği, doğal dişlerle uyum sağlamasına imkan veren ışığı geçiren bir yapıda olmasıdır. Sağlam bir metal olan zirkonyum, üzerine kaplanan porselene de yüksek dayanıklılık kazandırmaktadır. Metal altyapılı porselenlere göre estetik açıdan üstünlükleri vardır. Çünkü metal altyapılı porselenlerde metalin griliğini örtmek için kullanılan opaker adı verilen boya porselenin daha opak ve mat görünmesini sağlarken ışığın derinliğinin de kaybolmasına yol açar.

 

Ayrıca normal metal kullanılan porselen kaplamalarda dişetine yakın kısımda bazen metalin griliği dişeti üzerinden görünmektedir. Bu durum zirkonyum porselenlerde yaşanmaz.

 

 

 

 

Özellikle ön bölgeye yapılacak porselen kaplamalarda zirkonyumun tercih edilmesi hastalarımızı estetik açıdan daha mutlu etmektedir. Fiyat olarak metal altyapılı porselenlere göre biraz daha pahalıdır. 

 

 

 

 

 

Zirkonyum porselen nasıl yapılır?

Dişlerin tüm yüzeylerinden normal metal altyapılı porselenlerde olduğu gibi 1-2 mm kesilir. Ölçü alınır ve laboratuvara gönderilir. Bir defa zirkonyum altyapı provası yaptıktan sonra herhang bir sorun yoksa 2. gelişinde hastanın bitmiş zirkonyum porselenleri dişlerin üzerine yapıştırılır.

 

Zirkonyumun avantajları nelerdir?

Metal altyapılı porselen dişlerin kullanıldığı tüm dişlerde kullanılabilir. 
Işık geçirgenliği yüksek olduğu için doğal dişlere benzetmek daha kolaydır.
Diğer estetik porselenlere göre altındaki koyu ve renklenmiş dişlerin koyuluğunu dışarıya yansıtmaz.
Tat ve koku değişikliği oluşturmaz. Renklenmez.

 

Dezavantajları nelerdir?

Metal altyapılı porselenlere göre daha maliyetlidir.
Özellikle arka bölgelerde çok sayılı diş eksikliklerinde yapılacak uzun köprülerde kırılma ihtimalinden dolayı tercih edilmez.

 

Fiyatlar farklılık gösteriyor. Ucuz zirkonyum olur mu?

Son yıllarda Çin kaynaklı zirkonyumlar geliyor. Bunların uyumu, estetiği, kalitesi ve ömrü düşüktür.  Bu sebeple fiyatlarda değişiklik olabilir. Ayrıca bu tedavide diş hekiminin bu alandaki tecrübesi, titizliği,  tedavi sürecinde sterilizasyon malzemelerinin kalitesi gibi kriterler ücretlendirmeyi etkileyen unsurlardır. Ucuza kaçmak hastaya daha pahalıya patlayabilir.

 

Zirkonyum dişlerde renklenme ve dişeti çekilmesi yaparmı?

Zirkonyum doku dostu bir maddedir. Dİğer metal altyapılı malzemelerin yaptığı renk değişikliğini ve dişeti çekilmesini kesinlikle yapmaz.

 

Hangi yaşlarda yapılır?

Zirkonyum süt dişlerinden sonra çıkan kalıcı dişler ağızda tamamlandıktan sonra yapılabilir. Ama gençlerde çene gelişiminin sonlanmasını beklemek tercih sebebidir. 

 

İmplant üstü porselen yaparken zirkonyum kullanılabilir mi?

Kullanılabilir. İmplant üstü protez yaparken genelde sadece zirkonyum kaplamayı değil kaplamayı taşıyan parçayı da zirkonyumdan yaparsak daha estetik sonuçlar alırız.

 

Metal alerjisi olanda zirkonyum kullanılabilirmi?

Zirkonyum doku dostu bir madde olduğu için alerjen değildir. Rahatlıkla kullanılabilir.

ZİRKONYUM PORSELEN hakkında daha fazla soru için videomuzu izleyebilirsiniz.

VİDEOYU İZLEYİN

2024 © Copyright DR. YAŞAR ŞAHİN Tüm hakları saklıdır.