RANDEVU AL
BÖLGESEL İMPLANT
Tedavisi HakkındaBilgi Almak
İster misiniz?

İmplantlar, kaybedilen ya da doğuştan eksik dişlerin yerine yerleştirilen, titanyumdan yapılmış, vücuda herhangi bir zararlı yan etkisi olmayan yapay diş kökleridir.

 

Tek veya bir kaç diş eksikliklerinde, komşu sağlam dişlere dokunulmadan eksik dişi tamamlamak mümkün olabildiği gibi çoklu diş eksikliklerinde hareketli protez yerine sabit protezler kullanabilmek dental implantlar sayesinde mümkündür.

 

Bölgesel diş kayıpları daha önceki yıllarda eksik bölgeye komşu olan sağlıklı dişlerin kesilmesi ile yapılan, köprü diye bilinen sabit protezlerle tedavi edilirken son yıllarda implant tedavisi ilk tercihimiz olmaktadır. Bunun sebebi ise sağlıklı dişlerin kesilmemesi ve implant yerleştirilen bölgelerde çene kemiğinin erimesinin önlenmesidir.

 

İmplant yapmaya karar vermeden önce hastanın kapsamlı bir anamnezi alınmalıdır. Sistemik rahatsızlıklar, kemik genişliği ve yüksekliği, kemik sertliği, sigara kullanımı, ağız hijyeni implantın başarısını etkileyen faktörler arasındadır. 

 

Tedavi öncesi yapılan radyolik tetkikler bizlere kemiğin durumu hakkında bilgi verirler. Yetersiz genişlik ve yükseklikteki kemik dokuları için çeşitli tekniklerle (kemik tozu v.s) kemik dokusu kazanımı mümkünse de, bu her hasta için uygun olmayabilir.

 

 

 

 

Kimlere implant yapılabilir?

Genel sağlık durumu iyi olup 17- 18 yaşını doldurmuş herkese implant yapılabilir.

 

İmplant yapımını etkileyecek hastalıklar ve alışkanlıklar nelerdir?

Hastada  var olan tansiyon, şeker, kalp ve kemik ile ilgili rahatsızlıklar işlem öncesinde bilinip dikkate alınması gereken durumlardır. Bir çoğunda gerek doktor konsültasyonuyla gerekse uygun diyet ve ilaç kullanımıyla implant tedavisi uygulamak mümkündür. Tabi ki  sigara kullanımı da olumsuz etkenlerden biridir. Sadece genelde kemik erimesini azaltmak amacıyla hastalara verilen Bifosfonat grubu ilaç kullananlarda implant yapılmaz.

 

İmplantlar vücuda zararlımıdır?

Dental implantlar titanyumdan üretilmişlerdir .Titanyum sağlıklı bir kemiğe kaynama yapacak kadar vücut ile uyumlu bir maddedir ve sağlığımıza zarar vermezler.

 

İmplantlarda tedavi süreci nasıldır?

Dental implantlarda implant yerleşimini takiben ortalama 2 aylık bir süre implantın çene kemiği içerisinde kaynamasını beklemek gerekir. O süreçte hastanın kliniğe gidip gelmesine gerek yoktur. Kaynama süresi bittikten sonra implantın üstüne yapılacak protezlerin yapım aşaması başlar ki bu da yaklaşık 20 gün sürecektir.

 

İmplant operasyonu sonunda Ağrım çok olur mu? yüzümde değişiklik olurmu?

Operasyon sırasında lokal anestezi yapılacağından dolayı hastanın hiç ağrısı olmaz. İşlemden sonra biraz ağrı ve şişlik olabilir. Ama genel olarak implant işlemleri sanılanın aksine az ağrılı işlemlerdir.

 

Dikiş atmadan implant yapılabilir mi?

Çekilmesi gereken dişin çekilip hemen yerine implant yerleştirilmesi esnasında dikiş atılmasına gerek kalmaz. Ayrıca yeterli miktarda kemik ve yapışık dişeti varlığında da sadece implantın yerleştirileceği alan için yuvarlak küçük bir kesi yapılır ki bu işlemde de dikişe gerek kalmaz.

İmplant tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?

VİDEOYU İZLE

2024 © Copyright DR. YAŞAR ŞAHİN Tüm hakları saklıdır.